גיליתם פצע בעור? דברים שכדאי לדעת לפני שהולכים לבדיקה אצל הרופא

נקודות החן המעטרות את עור גופינו במקרים רבים עלולות להוות סכנת חיים. בארצות בהן יש חשיפה גבוהה לקרני השמש (כמו בישראל) הסכנה אף גדולה יותר. לכן, במידה וזיהית נקודת חן (שומה) חדשה על גבי העור או פצע בעור או לחלופין גילית שבשומה קיימת התרחש שינוי צורה, שינוי צבע, או שסתם היא מציקה, מומלץ לפגוש רופא עור בהקדם.

שלמה ברמץ
שלמה ברמץ

איך הרופא יודע אם פצע בעור הוא בעצם מלנומה?

נגע/פצע כפי שיתואר בהמשך בהחלט עלול להיות מחלת עור בשם "מלנומה"(melanoma) שהיא מחלת סרטן אלימה של העור. אבחון וודאי של מלנומה יוכל להעשות רק בעזרת בדיקת "ביופסיה" (כלומר לקיחת דגימה מהנגע/פצע ושליחתו למעבדה קלינית).

אבחון המנולומה הוא הליך שדורש מקצוענות רבה מכיוון שבמקרים רבים הזיהוי הוא לא פשוט ואפילו קצת "טריקי" מהסיבה הבאה:

ב 50% מהמקרים המלונומה מתפתחת במקום בו קיימת נקודת חן (שומה)
ב 50% המלונומה מתפתחת ללא כל נגע קודם.

כלומר, הזיהוי הוא בעייתי כי בחצי מהמהקרים הסרטן מתפתח מהנגע בעור ובחצי מהמקרים הסרטן מתפתח אך אין שום סימן על העור. אבחון מוקדם של המלונומה הוא חשוב בשל העובדה שמדובר במחלה מאד אגרסיבית שמתפשטת במהירות יחסית ושולחת גרורות.

ארבעה סוגים של מלנומה בעור

1. מלונומה שטחית (המכונה ברפואה Spreading melanoma)
תופיע אצל נשים באזור הרגליים ואצל גברים באזור העורף.

2. מלונומה נודולארית (המכונה ברפואה Nodular melanoma)
מופיעה בד"כ ברגליים בצורת נגע דמוי יבלת חום עד שחור והוא גודל בקצב מהיר.

3. מלנומה מסוג "לטיגו" (המכונה ברפואה Lentigo malignant melanoma)
תופיע בידיים בראש בצוואר, בעלת קצב גדילה איטי.

4. מלונומה מתחת לציפורנים (המכונה ברפואה Acral lentiginous melanoma)
מקרה די נדיר של המחלה.

שלמה ברמץ
בישראל קרינת השמש חזקה מאוד

מדוע יש מקרים רבים של רשלנות רפואית באבחון מלנומה?

בדיקה הביופסיה היא בדיקה יקרה ולכן מייקרת את הטיפול בחולים. קופות החולים, מתוך חישוב כלכלי לא ישלחו כל חולה המתלונן על נקודת חן או יבלת, לאבחון באמצעות בדיקת ביופסיה.
כאן בדיוק מתחילה הרשלנות הרפואית – באבחון מאוחר של מחלת הפצע בעור – המלונומה.

כאשר קיים חשד מצד הרופא לנגע בעור והוא העדיף את האבחון "בעין" ודחה את בדיקת האבחון באמצעות הביופסיה זוהי רשלנות באבחון. אבחון של מלונומה לא שגרתית הוא קושי גדול אפילו לטובי רופאי העור ובטח גם לרופא שאינו מתמחה באבחון מסוג זה.

רופא העור בקופת החולים יעדיף תחילה טיפול חיצוני לסילוק הנגע. טיפול כגון משחות מרככות או טיפול בחנקן וכדומה. טיפולים אלו במקרה שקיימת מלנומה כמובן לא יועילו. במקרה מסוג זה יחלוף זמן רב עד לזיהוי הסופי באמצעות בדיקת הביופסיה. הזמן שיחלוף יקטין יקטין את סיכויי ההחלמה של החולה באופן משמעותי. הקטנת סיכוי ההחלמה כשלעצמה, גם היא תבוא בחשבון כאשר בית המשפט יקבע את גובה הנזק שנגרם בגלל הרשלנות הרפואית.

לסיכום, במידה וזיהיתם נגע חדש בעור או שינוי מסוים בנגע קיים ההמלצה היא להתעקש על בדיקת ביופסיה גם אם הרופא אינו מציע זאת. מהלך כזה יכול להיות חשוב מאין כמוהו לעתידכם.

כתוב/כתבי תגובה

נגישות