עובד נמל הזדקק להשתלת ריאה עקב אבחון מאוחר של "פיברוזיס ריאתי"​

מקרים רבים של רשלנות רפואית נובעים מאבחון מאוחר של המחלה על ידי הצוות הרפואי. אבחון מאוחר או שגוי גורר אחריו טיפול שאינו מתאים למצבו הרפואי האמתי של המטופל, ועלול אף לגרום להרעה במצבו. אם יוכל תובע שנפגע מרשלנות שכזו, להציג מסמכים וחוות דעת של מומחים כי חל איחור באבחון מצבו הבריאותי וכתוצאה מכך נגרם לו נזק, הוא יהיה בעל עילה לתביעת רשלנות רפואית.

רקע

התובע הינו יליד 1946, נשוי ואב ל-3. עבד בנמל אשדוד מגיל 16, בתחילה כפועל בבניית הנמל ולאחר מכן כסוואר ומפעיל ציוד מכני.  בשנת 1974 עבד כמפעיל עגורן לאחר שעבר הכשרה מתאימה.

בשנת 1999 החל לסבול מקוצר נשימה ומשיעול טורדני שהלך והחמיר עם השנים.
הוא אובחן כסובל ממחלת סימפונות, ברונכיטיס כרונית משנית לעישון וקיבל טיפול בהתאם לאבחון, ללא הטבה במצבו.

מהם הליקויים שהביאו את התובע לטעון לרשלנות רפואית באבחון מחלת הראות ממנה סבל?

רק בעקבות הצילום האחרון בסוף מאי 2004 הופנה לבדיקת CT שהראתה מחלת ריאה אינטרסטיציאלית קשה ובדיקת תפקודי ריאות שהראתה מחלה רסטריקטיבית (מגבילה) בינונית עם ירידה ניכרת בדיפוזיה.

בבדיקת ביופסיה שנעשתה ביוני 2004,העריך הרופא המטפל כי הביופסיה שללה סרקואידוזיס (מחלת ריאה אינטרסטיציאלית דלקתית כרונית ללא סיבה ידועה) וכי התובע סובל מפיברוזיס (לייפתיות) ריאתי כתוצאה משאיפת חומרים במסגרת עבודתו. המחלה גורמת להצטלקות כרונית של הריאה.

התובע קיבל טיפול בהתאם, אך למרות שיפור מסוים במצבו חלה ירידה ביכולתו התפקודית: צורך בבלון חמצן צמוד ומועמד להשתלת ריאה. באוגוסט 2006 עבר בהצלחה השתלת ריאה שמאלית.

התובע סובל מפיברוזיס (לייפתיות) ריאתי כתוצאה משאיפת חומרים במסגרת עבודתו

מדוע טוען התובע לרשלנות רפואית באבחון מחלת הריאה ממנה הוא סובל?

המומחה מטעם התובע, טען כי כבר מצילומי החזה שנעשו בשנים 1999-2004, היו סימנים ברורים וניתנים לזיהוי למחלה. כך גם נכתב בפענוח של הצילומים. אולם התובע אובחן באופן שגוי וקיבל טיפול בהתאם לאבחון שאינו נכון.

מה הנזק שנגרם לתובע בעקבות הרשלנות?

המומחה טען כי אבחון מוקדם בכל אחת מהמחלות ומתן טיפול תואם, היה מונע הצטלקות בלתי הפיכה של  הריאות והשתלת ריאות. כלומר, אבחון מאוחר של המחלה היה אחד הגורמים להרעה במצב המטופל.

המומחה מטעם בית המשפט, טען כי במשך 5 שנים הטיפול הרפואי שקיבל התובע לא היה מקובל וסביר. כמו כן טוען המומחה כי לו אובחן בזמן והיה מורחק מהעבודה בה שאף חומרים מזיקים, אפשר היה לרפא כליל את המחלה.

האם אבחון מוקדם של המחלה היה מונע או למצער מקטין את הנזק שנגרם לתובע?

מומחה מטעם התובע ומומחה מטעם בית המשפט קבעו כי לו האבחון והרחקת התובע ממקום עבודה היה מוקדם יתכן שהמחלה היתה נעצרת ואף יתכן ריפוי המחלה.

מה פסק בית המשפט?

  1. בית המשפט קבע על פי עדויות המומחים והרופאה המטפלת כי הרופאה התרשלה בתפקידה, הן באבחון מאוחר, הן בניהול תקין ברישומים הרפואיים והן בטיפול אשר נתנה לתובע.
  2. 100% נכות צמיתה.
  3. בית המשפט פסק כי לאור התרשלות הנתבעת והנזק שנגרם לו בעקבות זאת קבע לתובע פיצוי.

מה ניתן ללמוד ממקרה זה?

  1. כמה חשוב לאסוף את כל המידע הרפואי שמתקבל במהלך טיפול מאת הצוות הרפואי. גם אם ההליך מרגיש תקין ומתנהל כשורה
  2. כמה חשוב לקבל מספר חוות דעת מרופאים שונים, ולא להסתפק באחת. רופאים הינם אנושיים, וככאלה גם הם טועים לפעמים.
  3. אם קרה לך או לקרובייך מקרה דומה, אל תמתין, פנה ישירות לעורך-דין שעוסק ברשלנות רפואית. עו"ד כזה יבחן את התיק שבידך, ינחה אותך בדיוק כיצד עלייך לפעול וישיג את חוות הדעת מן ברופאים המומחים על מנת להוכיח את הרשלנות הרפואית בהקדם.

כתוב/כתבי תגובה

נגישות